YANDAL HAKKINDA BİLGİLER

YDUS tercihlerinde yazılacak bölümün sırası önemli midir?

  • Çok önemlidir.
  • Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliğinin, “Uzmanlık eğitimine giriş sınavlarının sonuçları, yerleştirme ve uzmanlık eğitimine başlama” başlıklı 13/4’üncü maddesi şu şekildedir: Mesleki bilgi sınav puanında eşitlik olması halinde seçimi yapılan uzmanlık dalını daha üst ter­cihinde gösterene öncelik verilir, bu durumda da eşitliğin bozulmaması halinde doğum tarihi daha yeni olan adaya öncelik verilir.
  • Bu maddenin “…bu durumda da eşitliğin bozulmaması halinde doğum tarihi daha yeni olan adaya öncelik verilir.” ibaresinin yürütmesi Danıştay 8. Dairenin 06.11.2017 tarihli ve E. 2017/5939 sayılı kararı ile durdurulmuştur. Bu karar doğrultusunda, mesleki bilgi sınavında aynı puanı almış ve uzmanlık eğitim programını aynı sırada tercih etmiş adayların, kontenjan ayrılmamış olsa da uzmanlık eğitimi programına yerleştirilmesi yönünde karar alınmıştır.
  • Bu karar ile 2018 sınavında çok sayıda bölüme kontenjandan fazla yerleştirme yapılmıştır. Bu durum puan eşitliğinin sık yaşandığı YDUS ‘da istenilen bölümün tercihlerde üst sıralarda yazılmasının ne kadar önemli olduğunun göstermektedir.

Author

E-Yandal

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir